Manuka – co to jest?

Manuka Oil - plakat drzewo webManuka (Leptospermum scoparium) pochodzi z Nowej Zelandii gdzie występuje jako krzew lub drzewo i posiada wiele gatunków.

Olejek Manuka otrzymywany jest z liści Leptospermum scoparium. Europejczycy dowiedzieli się o drzewie Manuka i jego leczniczych właściwościach od kapitana Cooka – odkrywcy wschodniego brzegu Australii – w 1770 roku. Maorysi używali oleju zwanego Manuka Oil na wiele schorzeń. Przeprowadzone w latach osiemdziesiątych XX wieku badania fizykochemiczne wykazały w oleju z drzewa Manuka obecność monoterpenów, seskwiterpenów, monoterpenoli i flawonoidów.

Krzew Manuka należy do rodziny Myrtaceae, rodziny roślin których liście bogate są w olejki eteryczne, do rodziny Myrtaceae należy także eukaliptus. Olejek Manuka pozyskiwany jest z liści krzewu Manuka w procesie destylacji.

Jak wygląda krzew Manuka?

Manuka jest najliczniejszym krzewem Nowej Zelandii. Klimat Nowej Zelandii sprzyja bardzo szybkiemu wzrostowi krzewów Manuka, które mają stożkowy kształt i osiągają ok. 4m wysokości. W zależności od regionu Nowej Zelandii, krzewy Manuki różnią się między sobą kształtem liści, rozmiarami i kolorem kwiatów oraz przybierają różne formy: od płożącej się po ziemi rośliny do form drzewiastych.

Manuka jest krzewem lub drzewem o wysokości 2-4 m, ale w lasach może osiągać nawet do 8 m wysokości i wtedy przybiera postać długiej i chudej rośliny. Manuka występuje na obszarze całej Nowej Zelandii, począwszy od terenów nizinnych po tereny subalpejskie, przybierając różne formy.

Manuka jest małą liściastą rośliną, której liście mają zazwyczaj długość 4-12 mm i szerokość 1-4 mm, a ich kształt jest oszczepowaty lub owalny. Manuka kwitnie od września do lutego, przy czym poziom szczytowy kwitnienia osiąga w okresie od listopada do stycznia. Kwiaty są zwykle białe, rosnące pojedynczo, o średnicy 8-12 mm, nasiona manuki znajdują się w zdrewniałej torebce nasiennej, a kora manuki ma brązowy kolor i jest pokryta długimi smugami.

Podziel się na:
  • Drukuj
  • PDF
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks